50-Year Banker Award Recipients

List of past honorees

YEAR         
NAME                                         
CITY
2016
Larry Burns
Maypearl
2016
Harry Frankson
Port Lavaca
2016
Larry Fraser
Houston
2016
Carolyn Sue Maass
Brenham
2016
Sherrie N. Matlock
Granbury
2016
Charles E. McMahen
Houston
2016
Robert P. Russell
White Oak
2016
H. Wayne Smith
Naples
2016
Jim Underwood
Graham
2016
Patricia B. Wagers
Fort Worth
2016
Patricia Williams
Brenham
2015
Jerry L. Crutsinger
Dallas
2015
Patsy Dumas
Burleson
2015
William H. Ellis
Flower Mound
2015
Verna S. Fletcher
San Antonio
2015
Robert G. Greer
Houston
2015
Don Long
Ozona
2015
Warren D. Neill
Uvalde
2015
Dennis Nixon
Laredo
2015
Vidal H. Ramirez
Katy
2015
Winston Rosenbaum
Brenham
2015
Fredrick M. Smith
Austin
2015
Jack Thompson
Houston
2014
Jim Alexander
Houston
2014
Linda F. Brown
Burleson
2014
Richard S. Cardner
La Porte
2014
Jane Austin Chapman
Frankston
2014
Joyce Damerau
Marion
2014
Tom Daniels
Kerrville
2014
Dorothy Edwards
Sulphur Springs
2014
Janette Goodman
Stephenville
2014
Paul E. Maaz
League City
2014
George W. Minear
Shiner
2014
Frank Roddie
Brady
2014
Shirley Anne Rogers
Snyder
2014
Willard J. Still
Waco
2014
Frankie J. Tupa
Flatonia
2014
Ruby Wimberley
Orange
2013
Ray M. Bain
Dimmit
2013
Don Barber
Bryan
2013
Arch L. Black
San Angelo
2013
Richard A. Bothe
Port Lavaca
2013
Gary E. Brown
Friona
2013
Scotty C. Cawthon
Henderson
2013
Robbie N. Edmonson
Tyler
2013
Will H. Garner
Austin
2013
Bob R. Glenn
Weatherford
2013
John A. Greene
Snyder
2013
Lew Ellyn Gross
New Ulm
2013
Antoinette L. Hoelscher
San Angelo
2013
Ronny E. Lee
Jacksonville
2013
Bonnie S. McCary
San Augustine
2013
Martha Jeanie Orsag
Cameron
2013
Wanda Parker
Lubbock
2013 Bill R. Prince
Dallas
2013 Douglas H. Semlinger
Devine
2013 Ray M. Bain
Dimmit
2012 Robert M. Barnhill Brady
2012 Freida Brooks Paducah
2012 Lewis W. Donaghey Trenton
2012 Anita S. Doncaster Laredo
2012 Glyn Gilliam Graham
2012 Elsie Gunter Colleyville
2012 Howard R. Hackney Longview
2012 Carol Jones Temple
2012 Clifford W. Miller Shepherd
2012 Kenneth T. Murphy Abilene
2012 Joe T. Terrell Jacksonville
2011 Barbara A. Bates Dallas
2011 Mary Ann Clifton Corrigan
2011 Cathy Cox San Antonio
2011 Howard L. Eckols Cypress
2011 C. Douglas Ford Clyde
2011 Curtis Frosch Giddings
2011 Wiley L. Garland III Grand Saline
2011 W. Phillip Johnson, Jr. Houston
2011 Luke Motley III Center
2011 Luke Motley, Sr. Center
2011 Bruce Price Waco
2011 Bill Sewell Amarillo
2011 David E. Sheffield Rockport
2011 Max Wells Dallas
2011 William Robert Williams Waco
2010 Wanda Bennett Jasper
2010 Robert L. Cook San Antonio
2010 Ralph E. David Freeport
2010 Perry D. Elliott Stephenville
2010 James E. Fortson Rice
2010 L. Dale Griggs Fort Worth
2010 Robert Wayne Harveson Bridgeport
2010 Rodney G. Joy Cranfills Gap
2010 Dudley K. Montgomery Pecos
2010 Bob J. Mutschink Giddings
2010 Victor T. Patterson Port Lavaca
2010 Milton L. Payne Carthage
2010 Leonardo R. Salinas Laredo
2009 Landon Alford Henderson
2009 Jeff Austin, Jr. Jacksonville
2009 Donald R. Maples Weatherford
2009 Alsia Lou Medford Henderson
2009 Mary Jane “Janie” Moses Waxahachie
2009 Rogers Pope, Sr. Longview
2009 Donald E. Reily Lufkin
2009 Betty E. Rice DeLeon
2009 Jon B. Ruff Hallsville
2009 Joe H. Sharp, Jr. Hawkins
2009 Bettye Streeter Overton
2009 Lynn C. Vincent Carthage
2009 Allen F. Zamzow Three Rivers
2008 Gwenmarr Atwood Quanah
2008 T.E. Beck Florence
2008 J. Nolan Bedford Houston
2008 G. Lee Conner El Paso
2008 Darlene Dabney Big Spring
2008 Bobby G. Davis Henderson
2008 Marion Dingler Big Sandy
2008 Cecil L. Dunham Waco
2008 Wallace H. Emerson Haskell
2008 John H. Heger Houston
2008 Charles Thomas Sewell Pasadena
2008 Patrick Terry Tuggle Fort Hood
2008 William H. Waddell El Paso
2008 Philip A. Wales, M.D. Lockhart
2008 Charles R. White Corpus Christi
2007 W.I. Davis Jr. Center
2007 John T. Ferguson Sr. San Marcos
2007 Jan Harbour Fort Stockton
2007 Hazel Hickey Longview
2007 Christine Kelly Kosse
2007 Jimmie Tom McDonnell Whitesboro
2007 J.B. Potts Lubbock
2007 Landa Rodriguez Fort Stockton
2007 E.T. Summers Jr. Cuero
2006 Dale M. Alley Hutto
2006 Edna Anderson Snyder
2006 Max Atkins Marlin
2006 Johnny S. Clark Wichita Falls
2006 Bob J. Ham Quitaque
2006 Doris May Fort Worth
2006 George J. Merriman Jr., M.D. Houston
2006 Mary Patterson Wharton
2006 Malcolm Weaver Center
2005 Travis B. Bryan, Jr. Bryan
2005 Joe F. Cargile Crosbytown
2005 Joe D. Coe Dallas
2005 Dan Haynes Bullard
2005 Jack Hinton Jewett
2005 Dolores L. Sliva Wharton
2005 J.C. Walker Killeen
2005 Tommy Wallace Killeen
2005 Bill D. Wilson Fort Worth
2004 Al Flack, Jr. Wichita Falls
2004 Joe E. Probst Bowie
2004 Verna Lee Shirley Spearman
2004 Lowell “Stretch” Smith Rio Vista
2003 Frank L. Bain, Sr. Devine
2003 B.M. “Bernie” Beck Florence
2003 Martin Brooks Snyder
2003 Billie E. Bruington Petersburg
2003 W. Jack Fields Montgomery
2003 James C. Stewart, Jr. McKinney
2002 Pleas Leasel Childress Ozona
2002 Francys Frazier Weatherford
2002 H. Dane Grant Houston
2002 Luther R. Keitt Henderson
2002 Grandis Lenken Corpus Christi
2002 Allen W. Peebles Livingston
2002 Dolores L. Williams New Braunfels
2001 Mack E. Bassett Henderson
2001 Shelley H. Collier, Jr. McAllen
2001 Marx W. Edwards Houston
2001 T.C. Frost San Antonio
2001 Fred Goble Baird
2001 Mary Edna Brewer Harkey DeKalb
2001 Wendell Hoover Midland
2001 William L. “Dub” Izzard San Angelo
2001 W.T. Johnson Hamlin
2001 Dalton A Kowalik Karnes City
2001 Charles T. Meeks Austin
2001 Mary Helen Myrick Mabank
2001 Evelyn N. Parker Galveston
2001 Charles E. Sanders Shamrock
2001 Goodhue W. Smith Waco
2001 Lillie Mae Wieding Three Rivers
2001 W. Kenneth Yancey Irving
2000 Joe E. Ford Hamlin
2000 Riter C. Hulsey Terrell
2000 Betty Kelso Mason
2000 Verlyn A. Nolen Falfurrias
2000 John Henry Peyton, Jr. Bridgeport
2000 Louise Probst Fredericksburg
2000 James L. Springer Ballinger
2000 O.R. Stark Quitaque
1999 John R. Armstrong Bonham
1999 John P. Butler Midland
1999 Chester Ellebracht Mason
1999 Charles A. Engbrock Houston
1999 Ben Parks Memphis
1999 Herbert P. Riley Frankston
1999 George Womack Colorado City
1998 Eugene C. Burow Comfort
1998 George A. Hoeldtke Bowie
1998 Harold E. Humphries Lubbock
1998 Lucille M. Logan Marfa
1998 Lavelle Schmitton Longview
1998 Frances M. Skiles Fort Worth
1998 William P. Traylor Houston
1997 Donald D. Allman Moody
1997 Vernita Bearding Caddo Mills
1997 Charles W. Coffield Bowie
1997 Tom Dunn Clyde
1997 M.W. Ford, Jr. Dayton
1997 Bryan B. Gonzalez Hebbronville
1997 Bill Holman Hubbard
1997 J.R. Jamison Dayton
1997 Charles W. Noble Houston
1997 John V. Parma La Coste
1997 Preston P. Temple Texas City
1996 Clifton Edward Childs, Sr. Fairfield
1996 Elwood Freeman Aspermont
1996 Carl W. Galloway Fort Worth
1996 J.D. Hudson, Jr. Waco
1996 J. Howard Morgan Wichita Falls
1996 James H. Sorenson, Jr. Victoria
1996 J.B. Wheeler Plainview
1996 Dale W. Yates Temple
1995 Charles Brinkley North Richland Hills
1995 Guinn Ferrell Godwin Kaufman
1994 Walter A. Burns La Marque
1994 Glynn Virden Collier Goldthwaite
1994 Jonice Crane Mt. Pleasant
1994 Jno Donaghey Trenton
1994 Paul Mathews Greenville
1994 Thomas W. Wren Houston
1993 Etta Mae Carter Elgin
1993 James Fred Creecy Kemp
1993 Ben L. Gill, Jr. Terrell
1993 Preacher Knight Clifton
1993 Jose A. Lopez Laredo
1993 Elizabeth May Bonham
1993 Doris Prim Sulphur Springs
1993 L.J. Richardson Brownfield
1993 George L. Scheel Wharton
1993 Jim W. Smith Jr. Lipan
1992 Frank J. Baker, Jr. Bay City
1992 Robert B. Cardenas Galveston
1992 John K. Deason Houston
1992 Wales W. Gresham Wharton
1992 Oliver Howard Abilene
1992 Archie E. Huckabee Lubbock
1992 C.J. Krause San Antonio
1992 Walter G. Lacy, Jr. Waco
1992 Hector M. Ortiz San Antonio
1992 Mildred “Pud” Rast Waco
1992 W.W. Ray Bridgeport
1992 Floyd F. Watson Pampa
1991 J.H. Bain Stockdale
1991 Reiffert F. Blackwell Cuero
1991 W. Dawson Cooper Gatesville
1991 Fred G. Henry Abilene
1991 B. G. Jenkins Fort Worth
1991 Andrew G. Kendrick Gatesville
1991 Freda LeMond Pampa
1991 Glynn McClellan Conroe
1991 Cam H. McGilvray Gatesville
1991 A.P. Parma La Coste
1991 E.M. Perkins Abilene
1991 J. Allen Rhodes Fort Worth
1991 Robert D. Rigby Cleburne
1991 Allena Collins Smith Kingsville
1991 Howard V. Smith Bonham
1991 F.W. Straw Gatesville
1991 Fred D. Thompson Fort Worth
1991 Marvin C. Wilson Cleburne
1990 Shelley H. Collier Mercedes
1990 John J. Faubion, Jr. Port Lavaca
1990 William W. Flannery San Antonio
1990 Lawrence S. Goforth Comfort
1990 S. Marcus Greer Houston
1990 John Van (J.V.) Kelly Belton
1990 Edward D. Muir Comfort
1990 Elmer M. Newman Orange
1990 Clyde A. Northington Lampasas
1990 A.L. Pinkston Center
1990 G.C. Pittman Victoria
1990 Billy J. Sohns Brenham
1990 LeRoy Stein Columbus
1989 Bob Armitage Vega
1989 Jeff Austin, Sr. Frankston
1989 William Barkley Hamilton
1989 Marshall Berry Herring
1989 Joe N. Box Grapevine
1989 H.W. Cargile Snyder
1989 Harry O. Colley Vernon
1989 Cecil L. Culver Groom
1989 Edwin A. Diebel Beeville
1989 Henry Donaghey Trenton
1989 Seth W. Dorbandt Conroe
1989 James Doss Weatherford
1989 Glenn Facka Coppell
1989 John A. Fambrough Raymondville
1989 Earl J. Fisher Muenster
1989 Ervin B. Flencher Somerville
1989 Truitt Fulgham Ben Wheeler
1989 George Gentry Houston
1989 Pete Hagan Center
1989 Sonny Hailey Conroe
1989 John A. Hajovsky Weimar
1989 James T. Haliburton Vega
1989 Walter G. Hall League City
1989 Jaye Hargrave Mertzon
1989 Pete Hegi Tahoka
1989 Denard Sam Henry Port Arthur
1989 W.F. Isbell Henderson
1989 Buck James Junction
1989 Walter F. Johnson Abilene
1989 Buddy Jones Houston
1989 W.W. Jones, Jr. Sulphur Springs
1989 Magdalen Kalka Bandera
1989 Bill Keeland La Vernia
1989 W.J. Keitt Houston
1989 Emil A. Krieg Taylor
1989 Lawrence C. Lacy Waco
1989 John B. LaGue Taft
1989 Fred McCleskey Stephenville
1989 Harry H. McConnell Jacksboro
1989 Luke (Jack) Motley, Jr. Center
1989 A.E. Niebuhr Brenham
1989 Gerald Prim Sulphur Springs
1989 Archie B. Scott Pecos
1989 Roy Selby Ganado
1989 J.H. Siptak Caldwell
1989 Leon Stone Burnet
1989 Raymond L. Thompson Vega
1989 J.R. Thornton San Marcos
1989 Briggs Todd Abilene
1989 Lester E. Williams Cameron
1989 Joe E. Yeary Karnes City
1989 R.D. Zapalac Flatonia
1989 Winston L. Zirjacks Victoria